Wspólne czytanie w pakiecie z przytulasem – czyli jak dobrze poprowadzić naukę czytania dziecka w domu?
Jeśli przed Wami nowy etap życia szkolnego Waszego dziecka i zamierzacie przygotować je do funkcjonowania w świecie pierwszoklasisty, skorzystajcie z naszych 15 wskazówek dla rodziców. Dowiecie się, jak przygotować dziecko do samodzielnego czytania, jak nauczyć je czytać, jak ominąć podstawowe błędy w pracy z dzieckiem.
15 wskazówek dla rodziców:
- Otaczajmy dziecko literami od małego, zwracajmy na nie uwagę, nie tylko na te na kartach pracy, ale także te, które mamy okazję obserwować w naturalnym otoczeniu. Jeśli chcielibyście zastosować naklejki na ścianę z kolorowymi literami, zajrzyjcie tu.
- Proponujmy dziecku koniecznie ćwiczenia słuchowe, np. dzielmy słowa na sylaby podczas spaceru, wymyślajmy zagadki, łączmy litery ze sobą.
- Pokazujmy też słowa w całości. Każde dziecko uczy się inaczej – metodą sylabową, globalną, głoskowaniem. Jeśli szukacie gotowych materiałów, zajrzyjcie tu.
- Jeśli dziecko już potrafi przeczytać swoje pierwsze słowa, zachęcajmy do trenowania. Rozwijajmy zdobyte umiejętności i chęci.
- Dajmy dzieciom wybór, nie zmuszajmy, ale proponujmy. Pamiętajmy, że mózg zachowuje na dłużej te treści, które wydają mu się ciekawe.
- Bądźmy cierpliwi, podążajmy za dzieckiem, nie oczekujmy, że wszyscy załapiemy daną umiejętność w tym samym czasie.
- Zadbajmy o miłą, swobodną atmosferę, która jest niezbędna, by dziecko polubiło przygodę z czytaniem.
- Pamiętajmy, że najbardziej naturalną formą nauki jest zabawa, a podstawą jest dobra relacja między Wami.
- Nie porównujmy dzieci, ich osiągnięć. Nie zawstydzajmy! Każde dziecko rozwija się we własnym tempie.
- Jeśli zaobserwujemy niepokojące trudności towarzyszące ćwiczeniom, zgłaszamy się do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i sprawdzamy, co jest przyczyną kłopotów.
- Chwalmy! Wzmacniajmy wewnętrzną motywację! Zadbajmy też o to, by łączył Was nie tylko temat nauki.
- Czytajmy dziecku na głos książki, nawet wtedy, gdy już będzie potrafiło samodzielnie czytać.
- Twórzmy razem z dzieckiem materiały edukacyjne, np. karty pracy, naklejki, magiczne pudełka, komiksy, własne książki, kolorowanki, gry itp.
- Uczmy się razem, aktywnie, w ruchu. Czas stolikowy nie jest jedyną dobrą przestrzenią do nauki czytania.
- Odwołujmy się podczas nauki do skojarzeń ze świata dziecka, do emocji, których doświadcza. Wtedy będzie lepiej zapamiętywało.
No i wreszcie, czytajmy sami książki. Pokażmy dziecku, że to atrakcyjny sposób na relaks i wolny czas. Pamiętajmy, że nasze dzieci są naturalnie wyposażone w zachwyt, entuzjazm, ciekawość.
Jeśli potrzebujecie wsparcia, skontaktujcie się z nami. Chętnie przygotujemy Was do tego wyzwania. 🙂