Książeczki do nauki czytania

Książka do nauki czytania dla dzieci

Nauka czytania jest jednym z najważniejszych i najbardziej ekscytujących zadań, jakie podejmuje dziecko w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Nie jest to jednak łatwe wyzwanie. Żeby dziecko mogło szybko przyswoić umiejętność czytania, potrzebne są odpowiednie akcesoria do nauki.

Najważniejszym z nich jest książka do nauki czytania.

Książka litery nauka czytania – jak wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele książek do nauki czytania. Przyjmują one różną formę – od prostych opowiadań, przez książeczki nauczające podstawowych słów aż po edukacyjne podręczniki. Warto skorzystać z bogatej oferty książek, czytanek, zeszytów ćwiczeń i elementarzy, by dobrać odpowiednią pozycję do poziomu zaawansowania małego czytelnika. Pierwsza książka do samodzielnego czytania powinna mieć wyraźny tekst, który można łatwo zeskanować wzrokiem. Czcionka powinna być na tyle duża, aby można było łatwo rozpoznawać litery bez konieczności wytężania wzroku. Ilustracje natomiast nie powinny być rozpraszające. Do tego odpowiedni dobór słów do poziomu zaawansowania dziecka i krótkie zdania – taką rolę spełnia książka dla dzieci Ania i pies.

Tekst w książce do nauki czytania nie powinien być oddzielony zbyt dużymi odstępami. Może to rozpraszać dziecko przy czytaniu. Dobrze jest, gdy na każdej stronie znajdują się ilustracje przedstawiające to, o czym jest mowa w tekście. Dzięki temu książka będzie jeszcze bardziej interesująca dla dziecka, a wy będziecie mogli wspólnie porozmawiać o tym, co widzicie na ilustracjach.

Książki do nauki czytania nie powinny być zbyt długie. Jeśli są zbyt długie, mogą zniechęcić dziecko do czytania ich do końca i utrudnić mu zapamiętanie tego, co zostało powiedziane wcześniej w książce.

Nauka czytania książka – idealna dla rozwoju dziecka

Nauczenie dziecka czytania jest dla wielu rodziców trudnym zadaniem, szczególnie, na początku lub gdy pojawiają się trudności. Nic więc dziwnego, że tak wielu z nich wyszukuje w Google hasła: nauka czytania książka. Proces poszukiwania wsparcia w tym zakresie prowadzi przez zawiłe teorie, czasem wykluczające się wzajemnie. Łatwo pogubić się w nich i poczuć się tak, jakby nie robiło się dla dziecka wszystkiego, co w naszej mocy. Jeśli zależy Wam, aby czytanie stało się przyjemnym doświadczeniem zarówno dla Was, jak i Waszego dziecka, poszukajcie odpowiedniej książki do nauki czytania – do takich należą pozycje od Pan Kartek.

Książka do nauki czytania sylabami – dlaczego to najlepsza metoda?

Większość książek do nauki czytania jest oparta na metodzie fonicznej, w której najmłodsi uczą się jednej litery po drugiej. Takie podejście nie jest dobre. Dlaczego? Ponieważ dzieci dużo lepiej uczą się czytać przy wykorzystaniu sylab – pomoże w tym książka do nauki czytania sylabami. Kiedy słyszymy słowo, nasz mózg dzieli je na sylaby. Łatwiej jest uchwycić całą sylabę niż dźwięk pojedynczej litery. Nic więc dziwnego, że ucząc czytania za pomocą liter, dziecko może czuć pewien dyskomfort. Nauczając dziecko czytać sylabami zamiast literami sprawimy, że od razu dostrzeże ono związek między nimi i szybciej nauczy się nie tylko czytać, ale również pisać.