Gra_Sylaba_do_sylaby

Wspólne czytanie w pakiecie z przytulasem – czyli jak dobrze poprowadzić naukę czytania dziecka w domu?

Jeśli przed Wami nowy etap życia szkolnego Waszego dziecka i zamierzacie przygotować je do funkcjonowania w świecie pierwszoklasisty, skorzystajcie z naszych 15 wskazówek dla rodziców. Dowiecie się, jak przygotować dziecko do samodzielnego czytania, jak nauczyć je czytać, jak ominąć podstawowe błędy w pracy z dzieckiem.

15 wskazówek dla rodziców:

  1. Otaczajmy dziecko literami od małego, zwracajmy na nie uwagę, nie tylko na te na kartach pracy, ale także te, które mamy okazję obserwować w naturalnym otoczeniu. Jeśli chcielibyście zastosować naklejki na ścianę z kolorowymi literami, zajrzyjcie tu.
  2. Proponujmy dziecku koniecznie ćwiczenia słuchowe, np. dzielmy słowa na sylaby podczas spaceru, wymyślajmy zagadki, łączmy litery ze sobą.
  3. Pokazujmy też słowa w całości. Każde dziecko uczy się inaczej – metodą sylabową, globalną, głoskowaniem. Jeśli szukacie gotowych materiałów, zajrzyjcie tu.
  4. Jeśli dziecko już potrafi przeczytać swoje pierwsze słowa, zachęcajmy do trenowania. Rozwijajmy zdobyte umiejętności i chęci.
  5. Dajmy dzieciom wybór, nie zmuszajmy, ale proponujmy. Pamiętajmy, że mózg zachowuje na dłużej te treści, które wydają mu się ciekawe.
  6. Bądźmy cierpliwi, podążajmy za dzieckiem, nie oczekujmy, że wszyscy załapiemy daną umiejętność w tym samym czasie.
  7. Zadbajmy o miłą, swobodną atmosferę, która jest niezbędna, by dziecko polubiło przygodę z czytaniem.
  8. Pamiętajmy, że najbardziej naturalną formą nauki jest zabawa, a podstawą jest dobra relacja między Wami.
  9. Nie porównujmy dzieci, ich osiągnięć. Nie zawstydzajmy! Każde dziecko rozwija się we własnym tempie.
  10. Jeśli zaobserwujemy niepokojące trudności towarzyszące ćwiczeniom, zgłaszamy się do Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej i sprawdzamy, co jest przyczyną kłopotów.
  11. Chwalmy! Wzmacniajmy wewnętrzną motywację! Zadbajmy też o to, by łączył Was nie tylko temat nauki.
  12. Czytajmy dziecku na głos książki, nawet wtedy, gdy już będzie potrafiło samodzielnie czytać.  
  13. Twórzmy razem z dzieckiem materiały edukacyjne, np. karty pracy, naklejki, magiczne pudełka, komiksy, własne książki, kolorowanki, gry itp.
  14. Uczmy się razem, aktywnie, w ruchu. Czas stolikowy nie jest jedyną dobrą przestrzenią do nauki czytania.
  15. Odwołujmy się podczas nauki do skojarzeń ze świata dziecka, do emocji, których doświadcza. Wtedy będzie lepiej zapamiętywało.

No i wreszcie, czytajmy sami książki. Pokażmy dziecku, że to atrakcyjny sposób na relaks i wolny czas. Pamiętajmy, że nasze dzieci są naturalnie wyposażone w zachwyt, entuzjazm, ciekawość.

Jeśli potrzebujecie wsparcia, skontaktujcie się z nami. Chętnie przygotujemy Was do tego wyzwania. 🙂

 

607 605 224

info@pankartek.pl