arsztaty dla dzieci Leszno

Koniec wakacji i nowy rok szkolny. Dla wielu z nas, szczególnie dorosłych to czas pełen nowych możliwości, przygód i nauki. Dla dzieci to ogromny wysiłek, w dodatku pełen ocen, sprawdzianów i pamięciowej nauki.

Jak pomóc naszym dzieciom, żeby myślały pozytywnie i skorzystały z tych 10 miesięcy nowego roku szkolnego?

Z perspektywy rodzica, koncepcja na to, jak udzielić wsparcia nie jest oczywista. Młodsze dzieci wystarczyło przygotować do szkoły – nauczyć czytania, liczenia. Jak wesprzeć naszych nastolatków?

Dla nich wakacje były czasem odpoczynku. Ale na jak długo ich baterie pozostaną naładowane?

Chyba nie warto czekać, tylko maksymalnie wydłużyć czas działania tych baterii. Spróbujmy im pomóc.

W naszym sklepie pojawił się e-book dla młodzieży: Nowy rok szkolny to dla nastolatków szansa czy katastrofa? Warto zachęcić dzieci do przeczytania.

Porozmawiajcie o 10 wskazówkach, które znajdują się w nim.  Nie pozwólmy, żeby był to rok ogromnego wysiłku, poniesionego bez celu czy satysfakcji. Niech to będzie najlepszy rok szkolny, i to nie dlatego, że system edukacji stał się nowoczesny i sensowny, ale dlatego, że naszym nastawieniem, odpowiednio dobranymi priorytetami i konkretnym planem zaczarujemy rzeczywistość szkolną naszych dzieci.

W e-booku Wasz nastolatek pozna 10 punktów, na które warto zwrócić uwagę. A oto kilka porad dla Was, Rodziców, jak wesprzeć dzieci na drodze do spokojnego i satysfakcjonującego roku szkolnego. Nie chodzi o to, żeby wziąć sprawy w swoje rodzicielskie ręce, ale żeby rozmawiać i zachęcać do samodzielnego działania. Na co warto zwrócić uwagę?

Planowanie roku szkolnego

Porozmawiaj ze swoim nastolatkiem, o czym marzy, jakie ma wizje, co lubi, a wreszcie, jakie zainteresowania chciałby rozwijać. Ustalcie priorytety, cele na nadchodzący rok szkolny. Pomóż mu zrozumieć, że nauka to nie tylko obowiązek, ale także okazja do rozwoju i osiągnięcia marzeń. Stworzenie planu działania pomoże zorganizować czas i skupić się na konkretnych celach, co może budzić entuzjazm i motywację.

Ustalenie priorytetów i wybór zainteresowań

Zachęć dziecko do eksplorowania nowych przedmiotów i zainteresowań. Może to być doskonała okazja do odkrywania pasji i rozwijania umiejętności. Znalezienie przedmiotu lub aktywności, które dziecko uwielbia, może znacząco zwiększyć jego entuzjazm do kolejnych dni roku szkolnego, a także do szkoły. Zastanów się, jak podejść do tematu ocen. Jeśli Twoje dziecko jest w 8 klasie, to na pewno warto o nie zadbać, żeby nie zamknąć sobie drzwi do wymarzonej szkoły. Jeśli jest starsze, może warto postawić na merytorykę zamiast na wzorowy screen z Librusa?

Pozytywne myślenie

Podkreślaj znaczenie pozytywnego myślenia. Wspieraj dziecko w rozumieniu, że trudności są naturalną częścią nauki i rozwoju. Zachęcaj je do patrzenia na wyzwania jako szanse do nauki i doskonalenia się.

Motywujące opowieści

Dziel się inspirującymi historiami o znanych osobach, które osiągnęły sukces dzięki determinacji i pracy w szkole. To może pomóc dzieciom zrozumieć, że wysiłek włożony w naukę może prowadzić do osiągnięcia wielkich rzeczy, satysfakcji, spełnienia.

Planowanie wspólnych działań

Zorganizuj wspólne rodzinne aktywności związane z nauką. Mogą to być wycieczki do muzeum, warsztaty tematyczne, wspólne czytanie czy odpytywanie przed sprawdzianem. Rodzinne skupienie się na tematach szkolnych stworzy przestrzeń do spędzania razem czasu, a także inspirujących rozmów.

Pochwały i wspieranie

Bardzo ważne jest, aby doceniać wysiłki dziecka. Chwal je nie tylko za efekty i osiągnięcia, ale za optymizm, stawianie ciekawych pytań, staranie się. Zachęcaj je do dalszego wysiłku. Wspieraj je w trudnych chwilach i pamiętaj, że wsparcie rodziców ma ogromne znaczenie dla rozwoju i równowagi psychicznej.

Zeszyty, długopisy, piórniki, plecaki,… #backtoschool

Zakupienie nowych przyborów szkolnych sprawia przyjemność zarówno młodszym dzieciom jak i starszym. Zorganizuj zakupy i pozwól dziecku wybrać przybory, które odzwierciedlają ich osobowość i styl. Kolorowe długopisy, ciekawe zeszyty i oryginalne plecaki mogą sprawić, że powrót do szkoły stanie się przyjemnością.

Spotkania z przyjaciółmi

Zachęć dziecko do spotkań ze swoimi znajomymi przed rozpoczęciem roku szkolnego. Razem mogą podzielić się przemyśleniami i zaplanować strategię na nadchodzący okres.

Plan na przerwę

Wyobraźcie sobie cały rok, sprawdźcie, jak przypadają długie weekendy, święta, ferie. Zaplanujcie wspólnie, jak można oderwać się od codzienności, korzystając z dni wolnych.

Nowy rok szkolny to czas pełen potencjału i możliwości. Zachęcajmy dzieci do odkrywania nowych obszarów, stawiania sobie celów i pozytywnego myślenia. Twórzmy atmosferę wsparcia i entuzjazmu, która pomoże dzieciom cieszyć się nauką i rozwijać się na wielu płaszczyznach.

A jeśli szukacie wsparcia w tym zakresie, podsuńcie dzieciom nasz e-book, który poprowadzi ich po 10 obszarach, o których warto pomyśleć, żeby skorzystać z szans, jakie przed nimi otwierają się we wrześniu.

arsztaty dla dzieci Leszno