Nadszedł właśnie ten czas, gdy rodzice, szczególnie ci debiutujący w roli rodzica pierwszoklasisty odczuwają pierwsze edukacyjne stresy. Zadają sobie pytanie, którą szkołę dla dziecka wybrać? Jak zbadać ten temat? Jaka jest w ogóle dzisiejsza szkoła? Co czeka moje dziecko ze strony systemu edukacji? Jak przełożyć swoje ideały na realia?
Nie będziemy Was w poniższym artykule nadmiernie uspokajać, gdyż projekt pankartek wziął się właśnie z tego typu rodzicielskich obaw. Jednak nie będziemy też straszyć. Jako rodzice i jednocześnie twórcy projektu pankartek chcemy podzielić się z Wami naszymi przemyśleniami. Może znajdziecie w nich coś odpowiedniego dla siebie, a może napiszecie do nas o swoich doświadczeniach? Gorąco zachęcamy do przeczytania artykułu i podesłania Waszych komentarzy na naszego maila:
info@pankartek.pl. Chętnie opublikujemy je na naszym blogu.
Wybór szkoły podstawowej dla dziecka w Lesznie. Koniec przedszkola – i co dalej?
Często pierwszym rozpatrywanym argumentem jest poziom szkoły.
Zachęcamy do wyważenia tego kryterium, bo bywa zwodnicze. Poziom szkoły jest mierzony wskaźnikami, które nie muszą mieć odzwierciedlenia w każdej klasie danej szkoły. Ważne dla poziomu nauczania w klasie są: nauczyciel – wychowawca oraz dzieci tworzące daną klasę, którym przyjdzie być razem przez 8 lat. Jako rodzice nie chcemy dla dzieci atmosfery wyścigu i niekończących się testów. Zależy nam raczej na tym, żeby szczęśliwie i w zgodzie ze swoimi talentami oraz predyspozycjami odkrywały świat. Chcemy, żeby same wyznaczały sobie swoje cele i umiały dążyć do ich realizacji. By ich droga była pozytywna. Idealnie byłoby, gdyby szkoła rozbudzała ich motywację wewnętrzną i ciekawość świata. Są to idee Budzącej się Szkoły. My tej idei ogromnie kibicujemy.
Gdy szukamy odpowiedniej szkoły, zastanawiamy się, czy nie byłoby dobrze wybrać szkołę, do której wybierają się znajomi naszego dziecka.
To kryterium też warto traktować pobocznie, gdyż dzieci idące do szkoły wchodzą na kolejny etap edukacji i rozwoju. Zmieniają się. Znajdują się w nowej rzeczywistości, wśród nowej grupy, co powoduje pewne przetasowania. Nie wszystkie przyjaźnie przedszkolne to przetrwają, co bywa źródłem dodatkowych frustracji i niespełnionych oczekiwań. Dlatego czasem lepiej jest dla dziecka rozpocząć wszystko od nowa, z czystą kartą niż doświadczyć odrzucenia czy skutków rozpadających się przedszkolnych przyjaźni.
Lokalizacja szkoły – logistyka obsługi małego pierwszoklasisty.
W dużym mieście jest to istotne kryterium. W mniejszym niekoniecznie. Oczywiście każdy z nas funkcjonuje w określonym porządku, wynikającym z obowiązków zawodowych, prywatnych zobowiązań i rytmu dnia. Dlatego musi uwzględnić kwestie odbioru dziecka ze szkoły indywidualnie. Jednak nie warto demonizować odległości w małym mieście, jakim jest np. Leszno. Tutaj da się dość szybko dojechać w każde miejsce, by odebrać małego ucznia ze szkoły.
Parking przed szkołą – nie taki kłopotliwy szczegół, jak nam się wydawało.
Dzieci potrzebują odprowadzenia do klasy tylko w pierwszym miesiącu nauki w szkole. Potem wystarczy podjechać pod szkołę i odprowadzić dla bezpieczeństwa dziecko wzrokiem. Na taką okoliczność pod każdą szkołą w Lesznie można zatrzymać na chwilę auto. Dlatego parking w praktyce okazał się mniej istotnym punktem niż początkowo zakładaliśmy.
Świetlica – ratunek dla pracujących rodziców.
Nawet, gdy świetlica realizuje wzorowo program, bywa miejscem, które jest głośne. A to jest ogromnym problemem dla wielu dzieci. Po kilku godzinach spędzonych w hałasie, dzieci wracają do domu rozdrażnione i zmęczone. Trudno im odzyskać równowagę. Wtedy też zniechęcają się stopniowo zarówno do przebywania w świetlicy jak i czasami nawet do chodzenia do szkoły. Łatwo sobie wyobrazić, jakie trudne jest rozwiązanie tego problemu. Jest jeden sposób, który warto sprawdzić na etapie szukania szkoły dla swojego dziecka. Sprawdźcie ofertę bezpłatnych zajęć dodatkowych, jakie organizuje szkoła po lekcjach. Jeśli w ramach zajęć po lekcjach, a więc w przestrzeni czasowej świetlicy są organizowane zajęcia dodatkowe, wtedy świetlica staje się ciekawą opcją na popołudnie. W Szkole Podstawowej Nr 1 dzieci codziennie mogą po lekcjach uczestniczyć w kółkach zainteresowań. Są to zajęcia teatralne, taneczne, plastyczno – sportowe, kółka z j. angielskiego, gry na ukulele. Szkoła realizuje Laboratoria Przyszłości oraz co tydzień uczestniczy w warsztatach w Bibliotece Miejskiej. Mały uczeń może poznawać szkołę i ciekawie spędzać czas bez żadnych ograniczeń. Są to zajęcia zupełnie darmowe i doskonale wypełniają dzieciom czas podczas godzin świetlicowych. Dla uczniów starszych klas szkoła opracowała osobny katalog kółek i zajęć dodatkowych, z których można bezpłatnie korzystać.
Zajęcia wyrównawcze w szkole.
Pewnie nie marzycie o tym, żeby Wasze dziecko chodziło na zajęcia wyrównawcze. To oznaczałoby, że ma braki, które należy wyrównać. Nikt z nas nie chciałby jako dorosły startować z pozycji deficytów, które należy zasypywać. Tym bardziej, nie taka jest nasza wizja startu w szkole dla dzieci. Wyobraźcie więc sobie, że zamiast zajęć wyrównawczych np. z j. polskiego dziecko trafia na warsztaty grafomotoryczne, żeby jeszcze piękniej pisać. W takim podejściu nie myślimy o brakach, ale o wzmacnianiu tego, co pozytywne. Taki proces jest prawdziwie budujący.
Jesteśmy bardzo wdzięczni Szkole Podstawowej Nr 1 w Lesznie za takie właśnie podejście do edukacji u najmłodszych. W tej szkole nie ma złych ocen w klasach 1-3, nie ma krytyki. Jest wzmacnianie i pozytywne zachęcanie do wznoszenia się na kolejne etapy wiedzy i umiejętności.
Duża szkoła – czy jest bezpieczna?
Duże szkoły mają swoje zalety, szczególnie dla uczniów starszych klas. Oferują większą i bardziej zróżnicowaną społeczność szkolną, biorą udział w wielu ciekawych projektach. Dla maluchów i debiutujących rodziców są jednak trochę odstraszające. Szkoła Podstawowa Nr 1 w Lesznie, Szkoła Salezjańska oraz Szkoła Podstawowa Nr 4 w Zaborowie stanowią dla wielu rodziców alternatywę – doceniają małą szkołę, rodzinną atmosferę. Pankartek zdecydowanie należy do tej grupy, która woli mniejsze społeczności, gdzie nie ma anonimowości i nie ma możliwości, by ktoś zgubił się w tłumie i doświadczył czegoś złego. Dlatego z tym argumentem polecamy się zmierzyć, szczególnie, jeśli Wasz kandydat do szkoły jest nieśmiały lub wrażliwy.
Przy tej okazji dodamy, że warto poznać dyrekcję szkoły, do której wybiera się nasz przedszkolak. Przekonacie się, że dyrekcja małej szkoły zna każdego ucznia nie tylko z imienia, ale potrafi o każdym uczniu coś powiedzieć. Jest to bardzo pomocne, szczególnie, jeśli czeka nas rozwiązanie jakiegoś problemu i potrzebujemy wsparcia wychowawcy, dyrekcji czy pedagoga szkolnego.
Budząca się Szkoła – czy jest to alternatywa dla dzisiejszej szkoły systemowej?
Budząca się Szkoła to w Lesznie Szkoła Podstawowa Nr 1. Wielu mieszkańcom Leszna kojarzy się ze starą szkołą, a nie nowoczesną i postępową placówką edukacyjną. Tymczasem to właśnie ta szkoła weszła na drogę ogólnopolskiej przemiany w systemie edukacji i od 3 lat dzielnie wdraża założenia, które każdemu rodzicowi zapewne przypadną do gustu. Oto niektóre z nich:
– nauczyciel koordynuje pracę młodych odkrywców, pobudza zainteresowania
– podręczniki, testy, karty pracy nie są podstawowym źródłem pozyskiwania wiedzy przez uczniów
– dzieci odkrywają naukę przez zabawę, doświadczanie i działanie
– budowanie motywacji wewnętrznej zastępuje krytykę i złe oceny
– każdą ocenę można poprawić
– nie ma krytyki i wytykania błędów dzieciom, jest za to wzmacnianie tego, co dobre i pozytywne
– zdecydowanie mniej zadań domowych, sprawdzianów i testów oraz mniej ocen.
Założeń Budzącej się Szkoły jest sporo. Ważne, by wdrażać je stopniowo i dać wszystkim uczestnikom życia szkolnego czas na oswojenie się ze zmianami. Jest on potrzebny nauczycielom, rodzicom i uczniom. Jednak już dziś można skorzystać z atmosfery, jaką udaje się tworzyć w szkole.
O Budzącej się Szkole w SP1 w Lesznie możecie poczytać także tu:
http://www.leszczyniak.pl/wp-content/uploads/2023/01/Leszczyniak_01_2023_WWW.pdf
http://www.leszczyniak.pl/wp-content/uploads/2023/01/Leszczyniak-02_2023_WWW.pdf
http://www.leszczyniak.pl/wp-content/uploads/2023/02/Leszczyniak-03_2023_WWW.pdf
Znajdziecie ją tu:
https://www.facebook.com/sp1leszno
Przygotowanie dziecka do nauki w szkole.
Odnalezienie szkoły, której atmosfera przekona Was i da poczucie bezpieczeństwa Waszym dzieciom jest na pewno wyzwaniem na najbliższe tygodnie. Pozostaje jednak jeszcze druga kwestia – przygotowanie dziecka do nauki w szkole.
Ile dzieci, tyle jest potrzebnych działań wspierających. Jednym dzieciom dobrze zrobią beztroskie wakacje w ruchu, na świeżym powietrzu. Innym wyjazd, podczas którego będą miały rodziców tylko dla siebie. Jeszcze innym przyda się popracować słuchowo nad głoskami i sylabami, potrenować myślenie abstrakcyjne czy wzmocnić małą motorykę.
Droga każdego człowieka jest lub bywa kręta. Każda z tych dróg będzie skręcać po swojemu. Odkrywajmy świat naszych dzieci, by móc w nim świadomie przebywać i towarzyszyć im. Otwierajmy się na swoją intuicję i korzystajmy z tak wielu możliwości, jakie są do naszej dyspozycji.
Przygotujmy się a w szczególności nasze dzieci do etapu szkolnego. Zamieńmy obawy w działanie!
Koniecznie podzielcie się z nami Waszymi przemyśleniami i opiniami. Chętnie zamieścimy je w naszym blogu, by inspirować się w szerszej perspektywie!