Chcecie nauczyć dziecko czytać, zapraszamy do lektury 5 kroków. Podążając za nimi oswoicie Wasze maluchy z czytaniem. 🙂

 

ZASADA 1:

Ćwiczcie z dzieckiem krótko, ale regularnie. Kilka minut w ruchu lub skupieniu, ale zawsze na luzie i na wesoło.

 

ZASADA 2:

Nie wszystko od razu. Zacznijcie od zabaw słuchowych.

 

KROK 1:

Na początek nazywajcie głoski. Tego typu zabawy można wplatać w zwyczajną rozmowę, podczas jazdy samochodem czy na spacerze.

Zaproponujcie dziecku, by złożyło wyraz, którego głoski słyszy i odwrotnie, by spróbowało podać głoski, z których składa się słówko.

 

KROK 2:

Oswajajcie dziecko z literkami i całymi słowami. Pokazujcie słowa, zwracajcie uwagę na litery. Możecie to robić np. bawiąc się naszym zestawem kart lub rysując w rysowniku pełnym liter.

 

KROK 3:

Pokazuj dziecku przyporządkowane głoskom litery.

Może przy okazji naturalnych innych czynności? – np. na klawiaturze komputera, kreśląc palcem kształty w piasku czy tworząc figurki z plasteliny, układając autka w kształt konkretnej litery, wyszukując w tyłach książek czy bajek.

 

KROK 4:

Gdy dziecko rozpoznaje i prawidłowo nazywa litery, pora na sylaby. Sylaby w nauce czytania są bardzo wdzięcznym narzędziem – krótkie, łatwe zarówno do syntezy jak i analizy. Można dodatkowo łączyć je ze sobą tworząc proste słowa. Jeśli wkraczacie właśnie w ten etap, polecamy Wam nasze drewniane kamienie z sylabami. Zestaw, z którym oswoicie sylaby z literką „a”.

KROK 5:

Po sylabach pora na proste jednosylabowe słowa, takie jak np. ser, osa.

Znajdziecie je w naszym zestawie kart

lub

możecie je tworzyć np. z zestawem: Litera do litery:

Twórzcie słówka, które są oczywiste dla dziecka: mama, tata, imię. Ćwiczcie w taki sposób, by rozkładać słowo na głoski i odwrotnie – składać głoski w wyraz. Ćwiczcie nie tylko patrząc na słowa i obrazki, ale także słuchowo.

W oswajaniu z czytaniem pomocne mogą okazać się także filmy, do obejrzenia których można zachęcać dziecko – może jeden odcinek przed bajką?

Znajdziecie ja na naszym kanale na YouTube:

Zacznijcie od prostych konstrukcji – sylab, jednosylabowych słówek, pozbawionych trudnych liter. Stopniowo zwiększajcie trudność:

KROK 6:

Gdy etap pojedynczych słów będzie już oswojony, zapraszamy po pierwsze książeczki, które są tak skonstruowane, by wprowadzać dziecko z czytanie powoli i bez zbędnych rozpraszaczy.

Przemyśleliśmy je bardzo dokładnie:

– proste słowa i nieskomplikowana historia

– brak zbędnych rozpraszaczy i zawiłości

– czytelna, uniwersalna czcionka

– rozdzielone zdania od obrazków.

 

A przy tym pięknie zilustrowana, by zachwyciła także rodziców.

 

Książeczki znajdziecie w naszym sklepie.

 

Gdy dziecko zacznie dokonywać syntezy, a więc czytać, zwróćcie jego uwagę na rozumienie sensu czytanych zdań. Ćwiczmy nawyk czytania ze zrozumieniem.

Powodzenia!

🙂

Sprawdź nasze produkty: