Litery – zabawa literkami dla dzieci

Zabawy literkami 

W Panu Kartku uwielbiamy litery, sylaby, pierwsze słowa no i wreszcie czytanie. Lubimy czytać książki i tak spędzać czas, lubimy uczyć dzieci czytać, a potem obserwować je zadowolone i zajęte czytaniem. Zanim jednak dzieci osiągną poziom samodzielnego czytania, czeka ich kilka etapów przyswajania tej złożonej umiejętności. W tym miejscu zatrzymajmy się na jednym z pierwszych etapów – rozpoznawaniu liter i oswajaniu się z nimi.

Dziecko musi spędzić trochę czasu w zainteresowaniu, a najlepiej zaciekawieniu literkami, by zapamiętało je. Docelowo będzie musiało rozróżnić sporo wersji liter: małe litery, wielkie litery, pisane i drukowane. Dlatego uważamy za bardzo korzystne rozłożenie w czasie oswajania dziecka z literkami –  zarówno wzrokowo jak i słuchowo z głoskami.

Łączenie liter w słowa to etap późniejszy i może przebiegać w różny sposób, np. metodą sylabową czy metodą ślizgu.

Litery – naklejki ścienne i naklejki do zabawy

Nasze propozycje liter na ścianę to pomysł na udekorowanie pokoju dziecięcego, a przy okazji oswajania dziecka z literkami. Natomiast literki w arkuszach A4 to naklejki do budowania słów, a nawet zdań. Kolorowe literki ścienne oraz te przeznaczone do zabaw plastycznych to doskonały sposób na zainteresowanie dzieci tematem czytania i wprowadzenie do nauki czytania.

Litery pisane – oswajanie z czcionką pisaną

Oswajajmy dzieci z różnymi krojami liter, a także czcionką pisaną. Dzięki temu późniejsze zetknięcie się z różnymi czcionkami oraz nauka pisania nie będą tak przytłaczające dla dziecka.

Gry literowe, czyli łączenie liter w słowa

Jeśli Wasze dziecko potrafi dokonywać analizy słuchowej prostych słów, dzielić na sylaby, głoski, może pójść krok dalej i próbować składać litery w słowa. Jeśli nie, może uda się je zainteresować taką zabawą w czytanie. Dzieci chętnie podejmują różne wyzwania, są ciekawe tym, co kryje się tuż za rogiem. Rozwijajmy ich zainteresowania i poszerzajmy możliwości. Gra Litera do Litery to doskonały sposób na rozwój umiejętności syntezy literowej, świetna zabawka edukacyjna i po prostu udana zabawa dla przedszkolaka.